Döntött a kormány: 540 milliárdos pénzesőt kapnak a cégek (korr.)

A tegnap meghirdetett 10 új uniós pályázat keretösszegében nem, csak azok címében, illetve minimálisan a forrásszerkezetében van változás ahhoz képest, mint amit a hivatalos pályázati menetrendekben eddig közzétett a kormány - derül ki a Portfolio vizsgálatából. Cikkünk eredeti verziójában tévesen számítottuk ki, hogy 222 milliárddal több pályázati keretet nyitott meg tegnap a kormány az eddig ismert menetrendekhez képest, mivel azokban a számításokban nem vettük figyelembe a kombinált termékekhez tartozó vissza nem térítendő források éppen 222 milliárd forintos mértékét. Annyiban viszont van eltérés az eddigi menetrendekhez képest, hogy a szóban forgó pályázatokat október-novemberre ígérte a kormány, de a megjelenés végül most decemberben lesz.

Még 177 milliárd forintot szór ki a kormány

A kormány megemelte a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) éves fejlesztési keretét, mely alapján még az idén meghirdethető keretösszeg 177 milliárd forinttal nőtt, így már közel 1220 milliárd forint uniós fejlesztési forrás lesz elérhető a megyék és megyei jogú városok számára uniós pályázatokon keresztül - jelentette be Rákossy Balázs, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára. A megyei konstrukciók kerete 684 milliárdról 776 milliárd forintra, míg a megyei jogú városi konstrukcióké 303 milliárdról 398 milliárd forintra emelkedett.

Újra átírta a humánfejlesztési EU-pályázatok menetrendjét a kormány

Két hónap után újra alaposan átírta a humánerőforrás fejlesztést célzó uniós pályázatok idei menetrendjét a kormány - derült ki az egyik kedd este közzétett kormányhatározatból. Sajnos a változtatások most is rendkívül nehezen láthatók át a Magyar Közlönyből.

Hasznos újítást vezetett be a kormány az összes EU-s pályázatnál

Egy új linken végre elérhető vált a kormány hivatalos uniós pályázati oldalán az összes Operatív Program jelenleg hatályos idei éves pályázati menetrendje, azaz Éves Fejlesztési Kerete - derült ki egy minapi közleményből. Ez nagyon hasznos funkció, mert végre áttekinthetően, táblázatban láthatják az érdeklődök azt, hogy melyik pályázat jelent már meg, melyik mikorra várható, milyen keretösszeggel.

Kapd elő a szemüveged! Átírták az EU-pályázatok menetrendjeit

Egyszerre öt uniós pályázati menetrendet írt át a friss kormányhatározatokkal a magyar kormány, de ezeket sajnos most is a szokásos módon: gyakorlatilag áttekinthetetlen formában. Egy-két órányi bogarászás és gyűjtés ugyanis biztosan kell ahhoz, hogy csupán egyetlen Operatív Programnál képbe kerüljünk arról, hogy melyik pályázatnál pontosan milyen változások következtek be, azaz módosult-e a tervezett keresztösszeg, illetve a meghirdetés megcélzott hónapja.

Meglepő húzás a kormánytól: ezermilliárdról indul konzultáció

Miután a 7 éves uniós keretösszeg közel kétharmadát meghirdette már a kormány, most előírta, hogy sok pályázatnál kötelező lesz még a meghirdetés előtt tíznapos szakmai konzultációt tartani. A friss kormánydöntés röviddel azután született, hogy kirobbant a Voldemort-ügyként elhíresült botrány, amely éppen a szakmai észérvek teljes figyelmen kívül hagyásából indult és mostanra már egy fideszes képviselő mentelmi joga került veszélybe. A kormányrendeletnek nem csak ez a pontja tekinthető rendkívül pályázóbarátnak, hanem számos egyéb is. Így például lényeges, hogy mostantól az összes vidékfejlesztési pályázatnál 50%-os támogatói előleget kaphatnak a nyertesek, és a céges pályázók egyik "rémálmát" is kiküszöböli az új jogszabály.

Rágyorsítanak Balogék az EU-pénzek kifizetésére

Az eddig tervezett 900 helyett közel 920 milliárd forintnyi humánerőforrás fejlesztési uniós pályázatot hirdet meg az Emberi Erőforrás Minisztériuma a most módosított menetrend alapján és ezzel is igyekszik közelíteni az éves kifizetési céljához - derül ki a Portfolio vizsgálatából. A megemelt pályázati meghirdetés azért is szükséges, mert eddig az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program áll a legrosszabbul a nagy pályázati keretek meghirdetésében, igaz a kifizetések terén nem olyan rossz a helyzet.

Fűnyíróval megy neki a kormány az EU-pályázatok túlárazásának

Hétfőn nemcsak a megszűnő, vagy beolvadó állami intézmények végleges listáját jelentette be a kormány, hanem ezzel együtt 54 milliárd forinttal, fűnyírószerűen levágta a közszféra-kedvezményezettek több tucatnyi EU-s projektjének engedélyezett keretösszegét is.

Törlik az adószámodat, ha trükközni próbálsz az EU-pályázatokkal

Két durva módszerrel akarja korlátozni a kormány azokat az uniós pályázati nyerteseket, akik rögtön megkapják az 50 százalékos előleget: előre leíratja velük, hogy mikor és mire használhatják a pénzt, ha pedig valaki például a trükkös pénzfelhasználás miatt nem tudja befejezni a projektjét, törlik az adószámát - ez derül ki a 272/2014-es kormányrendelet minap napvilágot látott módosításából. Bár nem biztos, hogy ezek a módszerek valóban megelőzik a visszaéléseket, mindenesetre látszik, hogy ha már ragaszkodik a kormány a kifizetési számokat pörgető magas előleghez, akkor kemény szankciókat is társít a gyorsan folyósított pénzek mellé. Az uniós támogatások felhasználását rögzítő fontos jogszabály rengeteg helyen módosult, az alábbiakban csak a legfontosabb területeket foglaljuk össze, témákba rendezve.

Rövidesen kimerül az élelmiszeripari gigapályázat kerete

A februárban megnyílt, élelmiszeripari beruházásokat támogató 151 milliárd forintos keretű nagy uniós pályázat első szakaszára 126 milliárdos támogatási igény érkezett, de azóta már 130 milliárd forint fölé emelkedett a támogatási igény - jelezte a Magyar Időknek Kis Miklós Zsolt. A Miniszterelnökség agrár- és vidékfejlesztésért felelős államtitkára úgy látja, hogy az első szakaszban beérkezett pályázatokról már nyáron megszülethetnek a támogatói döntések, azaz az új állami pályázatértékelői rendszer nem fogja lassítani a döntéshozatalt, év végéig pedig az előlegeket is meg fogják majd kapni a nyertesek.

Új kormánybiztos felel a bő 500 milliárdos közigazgatási EU-keretért

Az eddig miniszterelnöki biztosként dolgozó Héjj Dávidot nevezték ki április 30-i hatállyal a Közigazgatás- és Közszolgáltatás-fejlesztés Operatív Program (KÖFOP) végrehajtásáért felelős kormánybiztosnak - derül ki a legfrissebb Magyar Közlönyből. A tisztséget Héjj Dávid két évre kapta, a feladat "ellátásáért helyettes államtitkári illetménynek megfelelő összegű díjazásban részesül", igaz a határozat szerint "juttatásban nem részesül". Kissé furcsa, hogy a kormányhatározat szerint egy olyan programért (KÖFOP éves pályázati menetrend) felel az új kormánybiztos, amelyet azóta már átírtak.

Brutális retorziót tervez a kormány a csúszó EU-projektekkel szemben

Azt a kiemelt uniós projektet, amelynél nem tartják a közbeszerzés kiírásának, vagy a szállítói előleg lehívásának feszes határidejét, törölni fogják az idei éves pályázati menetrendből, azaz 2016-ban nem kapják meg a tervezett forrást - ezt a brutális retorzióval felérő szabályt tartalmazza az a kormányhatározat, ami a legfrissebb Magyar Közlönyben jelent meg. Az új rezsim elindulásáról, a kiemelt uniós projektek felgyorsítási tervéről már tett említést a csütörtöki Kormányinfón Lázár János.

Új technikával apasztja a kormány az uniós forrásokat

A kormány szeretné beforgatni az előző költségvetési ciklusban keletkezett számlák egy részét a 2014-2020-as ciklus terhére - derül ki egy ma megjelent kormányhatározatból. Ez a stratégia bizonyára összefügg azzal, hogy a 2007-2013-as időszakra rendelkezésre álló forrásokat mintegy 106%-os arányban kötöttük le számlákkal. A régi számlák új ciklus terhére való beforgatása érdekében a kormány több feladatot határozott meg, amelyekből a két legfontosabb, hogy módosítani szükséges a 2014-2020 programozási időszakban az egyes európai uniós alapokból származó támogatások felhasználásának rendjéről szóló 272/2014. (XI. 5.) Korm. rendeletet és az Operatív Programok Éves Fejlesztési Kereteit is változtatják.

46 milliárdnyi uniós pénzre várja az NGM a regisztrációkat

Regisztrációt hirdet a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) a közösségi szinten irányított városi fejlesztések megvalósítása érdekében létrejövő helyi akciócsoportok megalakítására - tájékoztatta Rákossy Balázs, államtitkár pénteken az MTI-t. A regisztráció után a városi helyi fejlesztések (CLLD ) megvalósítására megnyíló felhívás kerete 45,64 milliárd forint, mely a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) keretében valósul meg. A most megjelent közleményt követően megjelenő pályázati felhívás miatt módosítani szükséges a TOP Éves Fejlesztési Keretét (ÉFK), hiszen ezt a felhívás az aktuális ÉFK még nem tartalmazza.

Felfedte lapjait a kormány: ennyit szán idén energiahatékonyságra

Idén 21 pályázati felhívást terveznek kiírni a Környezetei és Energiahatékonysági Operatív Programban (KEHOP), melynek együttes keretösszege 275 milliárd forint - derül ki a mai Magyar Közlönyben megjelent Éves Fejlesztési Keret (ÉFK) szerint. Ebből a Portfolio számításai szerint energiahatékonyságra és megújuló energiás célokra összesen 187 milliárd forintot szánnak, nagyrészt állami, önkormányzati és egyházi épületenergetikai célokra. A tavaly meghirdetett KEHOP-pályázatok keretösszegéhez képest idén fele annyi felhívás jelenik majd meg, így kijelenthetjük, hogy 2016-ban nem számíthatunk pályázati dömpingre ezen a területen. Ha figyelembe vesszük a 2015-ben meghirdetett pályázatok volumenét, akkor összesen 870 milliárd forintnyi keretet írnak ki idén év végéig a KEHOP-ban, amely a teljes hét éves keret 74%-a.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
A náci Németország példája kísérti Európát - Ukrajna messze van a vereségtől
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.